| by admin | No comments

Własna firma czyli firmowe ABC

Krok podstawowy – określenie rodzaju firmy

Pierwszym i podstawowym krokiem, jaki należy wykonać, chcąc otworzyć własną firmę, jest określenie jej rodzaju. W Polsce wyróżniamy kilka rodzajów firm :

  • Polska Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością,
  • Polska Spółka Akcyjna,
  • Polskie Partnerstwo Limitowane,
  • Polska Spółka Cywilna,
  • Polska Spółka Komandytowo-Akcyjna,

Warto wiedzieć

Otwierając firmę musimy mieć odpowiedni nakład pieniężny. Możemy go uzyskać m.in. z :

  • dotacjiz UE (do 100.000 zł),
  • dotacji z UP (do 20.000 zł),

lub biorąc kredyt gotówkowy (do 350.000 zł).

Kolejnym ważnym faktem jest, to że przez pierwsze 6 miesięcy od otwarcia firmy nie musimy opłacać składek ZUS – jest to tzw. „ulga na start”.
Następnie przez 2 lata płacisz stawkę preferencyjną, tj. 502 lub 520 zł miesięcznie, w zależności czy wybierzesz wariant z ubezpieczeniem chorobowym, czy bez.

Po 2,5 roku prowadzenia firmy, możesz przejść na Mały ZUS . Wówczas przez 36 miesięcy (3 lata) zapłacisz składki proporcjonalnie od przychodu.
Gdy skończą się wszystkie ulgi, a w międzyczasie ZUS nie zostanie zlikwidowany, to przyjdzie Ci płacić 100% ZUS-u. Pełne składki w 2019 roku wynoszą 974,65 zł miesięcznie (z uwzględnieniem dobrowolnego chorobowego). Do tego trzeba doliczyć obowiązkową składkę zdrowotną, która w 2018 roku wynosiła 319,94 zł.

Jako przedsiebiorcy mamy całkowitą możliwość wyboru formy oppdopodatkow oraz sposobu ich oplacania. Można je opłacać co miesiąc lub co kwartał. Jest to dość ważne, ponieważ od tego zależy rodzaj księgowości, jaki będzie obowiązywał w naszej firmie.

Połowa sukcesu – czyli biznesplan

W dzisiejszych czasach warto jest posiadać gwarantowane i opłacalne źródło utrzymania. Rynek się rozwija, a my mamy coraz więcej możliwości. Każdy z nas przynajmniej raz, marzył o własnej firmie, która by dobrze prosperowała. Warto więc dobrze przyjrzeć się zapotrzebowaniu na określone usługi, a potem dokładnie stworzyć swój biznesplan. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nie opisywać samego pomysłu, a konkretnie przedsięwzięcie. Należy konkretnie określić – cel, koszty i możliwy do wygenerowania zysk.

Rejestracja firmy 

Gdy nasz biznesplan i kapitał są gotowe, naszym następnym krokiem jest zarejestrowanie firmy. Jednak nie jest to takie proste, jakim się wydaje. Trzeba bardzo dokładnie przemyśleć rodzaj firmy, jaką chcemy prowadzić, jej nazwę oraz gdzie chcemy otworzyć konto bankowe. W momencie, gdy idziemy do urzędu i wypisujemy dane, potrzebne do rejestracji naszej nowej działalności,musimy podać również dokładną datę rozpoczęcia jej działalności. Wszystko więc musi być dokładnie zaplanowane. Należy upewnić się, czy siedziba jest dobra, środki są wystarczające, a wybrany przez nas bank zaufany. Wniosek dotyczący rejestracji działalności możemy wypełnić również internetowo, a w razie jakichkolwiek pytań zadzwonić na infolinię.

Pomoc prawna i księgowa – czy warto ?

Przy zakładaniu własnej firmy, często obawiamy się ogromu spraw papierkowych, które na nas spadną. Dlatego warto jest z całą pewnością zainwestować w pomoc księgową, w sprawdzonym i rzetelnym biurze. Wtedy nasze sprawy finansowe będą ułożone, a my nie będziemy się obawiać kontroli z Urzędu Skarbowego. Natomiast pomocy prawnej z całą pewnością warto zaczerpnąć, jeśli nasza firma wiąże się z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo osób które korzystać będą z naszych usług. Warto więc mieć przy sobie dobrego prawnika, gdy otwieramy np. park rozrywki lub własną restaurację. Czasami pomoc prawna przydatna jest również w sporządzaniu szczegółowych umów, ale tu zawsze można zaczerpnąć pomocy księgowych.